Jak chronić swoją plantację?

Pomidory, ogórki, czereśnie, truskawki – któż nie kocha ich prawdziwego smaku? Mało kto jednak wie, ile wysiłku kosztuje, aby takie zdrowe, naturalne produkty mogły trafić na stoły. Rośliny w procesie swojego rozwoju narażone są na wiele czynników szkodliwych. Pierwszym z nich są szkodniki, w tym różnego rodzaju gryzonie. Jako przykład podać można krety czy zające. Zwierzęta te właściwie na każdy etapie hodowli potrafią wyrządzić ogromne szkody. I tak kret czy nornica wyjadają nasiona, a gdy korzeń rozwija się w ziemi, zjadają go. Zające, kuny, czy ślimaki skutecznie niszczą to, co widać nad ziemią. Ptaki drapieżne oraz ślimaki, czy mszyce atakują natomiast te rośliny, które rosną wyżej, w tym drzewa owocowe.
Jak więc zadbać o rośliny, aby mogły swoje plony wydać? Do tego trzeba zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. Odpowiednie, czyli właśnie takie, które dostosowane są do zagrożenia. Bo inna jest ochrona roślin, gdy głównym problemem są gryzonie, a innym, gdy roślinę atakują grzyby czy owady.
A jakie środki ochrony roślin są najlepsze? Właściwie nie ma tutaj jednej konkretnej odpowiedzi. Należy bowiem pamiętać, że ochrona roślin to pojęcie niezwykle szerokie. Odnosi się do wielu problemów i do każdego podejść należy indywidualnie. Są jednak pewne cechy, które wyróżniają dobre środki.Pierwszą z nich jest skuteczność. W dużej mierze wiąże się ona z odpornością środków na czynniki atmosferyczne. Chodzi o to, aby działały one w różnych temperaturach, a deszcz ich nie zmywał. Drugą cechą jest działanie zrównoważone. W przypadku dzików, zająców, czy ptaków nie można stosować środków, które spowodują ich śmierć. Zadaniem środków ma być ich odstraszenie. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku mszycy, czy grzybów. Tu środki mają działać zabójczo. Z drugiej jednak strony chodzi o to, aby nie były trujące dla osób, które później będą z plonów korzystać.
Jak więc chronić swoją plantację? W sposób zrównoważony. Tak, aby nie robić krzywdy, jeśli tego nie trzeba i zachować jakość odżywczą plonów.

Ogród | 0 |

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *